To będzie wyjątkowe, niedzielne popołudnie w 3mk Arenie Ostrów. Podczas meczu naszej Stalówki ze Śląskiem Wrocław, upamiętniony zostanie Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych na Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa oraz upamiętniona zostanie nadchodząca, 106. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Trzynaście lat temu, 21 grudnia, o godzinie 10:30 w prowincji Ghazni zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Wracając z patrolu do swojej bazy, żołnierze najechali na minę – pułapkę.
Terytorialsi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddadzą cześć poległym żołnierzom podczas niedzielnego meczu w 3mk Arenie Ostrów. Weterani oraz żołnierze w historycznych mundurach Wojsk Wielkopolskich wniosą na parkiet barwy narodowe. Odegrany zostanie również hymn państwowy. Poprzez historyczne mundury, żołnierze i klub upamiętnią z kolei nadchodzącą, 106. rocznicę zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Przed meczem, żołnierze, władze klubu oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wspólnie złożą znicze pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Przed 3mk Areną Ostrów będzie można zajrzeć do namiotu promocyjnego żołnierzy 12 WBOT. Żołnierzy będzie można zapytać o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz zobaczyć sprzęt, który ma na wyposażeniu lekka piechota. To wszystko będzie dostępne dla kibiców oraz mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego od godziny 16.
Warto wspomnieć, że w szeregach 12 WBOT służą żołnierze mający na koncie udział w misjach w Afganistanie, Iraku, Syrii, Libanie, czy w Bośni i Hercegowinie.
POWSTANIE WIELKOPOLSKIE
Powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko niemieckiej Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar[5]. Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego[6][7].
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-zachodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Szacuje się, że w bitwie o Ławicę (1919) zdobyto największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża (sprzęt lotniczy o wartości 160–200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów)
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa
Dzień Pamięci został ustanowiony w 2015 roku i przypada na 21 grudnia – datę najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Wojska Polskiego w misjach zagranicznych.